Sokoke

Americký Curl dlouhosrstý (Americká kadeřavá kočka)

– začátek

KOČKY ABECEDNĚ / CATS acc.ALPHABET PLEMENA KOČEK / BREEDS OF CATS KOČKY DLE FIFe / CATS acc. FIFe

Americký Curl dlouhosrstý (americká kadeřavá kočka dlouhosrstá) – popis plemene

Základní údaje

Anglický název plemene American Curl Longhair Cat
Místo původu USA
Doba vzniku 1981
Předkové americké domácí kočky
Typ plemene dlouhosrstá kočka
Velikost středně velká kočka
Hmotnost 3 – 5 kg
klidná, zdrženlivá
malá
Zkratka plemene ve FIFe ACL
Zařazení FIFe uznané plemeno
Kategorie FIFe polodlouhosrsté kočky

V létě roku 1981 našli manželé Rugovi v Lakelandu (Kalifornie) vyhladovělou černou kočičku Shulamit, kterou si vzali domů. Kočička byla velmi přítulná, měla dlouhou hedvábnou a podivné uši. V prosinci 1981 se kočičce Shulamit narodila čtyři koťata, z nichž dvě měla stejně dozadu stočené jako jejich matka.Americká kadeřavá kočka Lidé často upřednostňují kočky s nápadnými znaky a dozadu stočené uši byly považovány za přitažlivé a veselé. V severní Americe patří kočky mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky, proto jejich milovníci sestavili chovný program, aby toto plemeno bylo standardizováno. Americké kadeřavé kočky byly poprvé vystaveny v Kalifornii v roce 1983, do Velké Británie se dostaly v roce 1995. Mimo USA jsou tyto kočky vzácností.

Americký Curl dlouhosrstý neboli dlouhosrstá americká kadeřavá kočka je středně velká kočka s nápadnýma dozadu stočenýma ušima. Jedná se o klidné, mírné, hravé a podnikavé plemeno, které se hodí i do rušnějších rodin s malými dětmi. Vyskytuje se i jako krátkosrstá kočka. Pro obě plemena platí stejný standard, liší se pouze v délce srsti.

Chování / povaha /

Americká kadeřavá kočka má ráda lidskou společnost, ráda se zapojuje do každodenního rodinného života a dělá jí dobře být ve středu pozornosti. Má vyrovnanou, klidnou povahu, jen tak ji něco nerozhodí, je hravá, podnikavá a ráda se mazlí. Je vhodným společníkem pro rodiny s dětmi, které ji však nesmějí tahat za uši, protože ji to velmi bolí. Podnikavost a hravost vydrží americké kadeřavé kočce po celý život, proto jí pořiďte pořádné šplhadlo. Velmi dobře se snese s jinými kočkami a umí žít pohromadě i se psy.

Celkový vzhled

Výrazným znakem americké kadeřavé kočky jsou její jedinečné, dozadu stočené uši. Stočení uší je způsobeno překvapující mutací, která ovlivňuje obracení (ohrnutí) uší dozadu od obličeje a ke středu hlavy. Tato středně velká kočka má elegantní, přiměřeně osvalené, protáhlé a štíhlé tělo. Nesmí být stavěna ani příliš hrubě ani příliš jemně, všechny části těla mají mít dobrý poměr. Někdy trvá i tři roky, než kočka zcela vyspěje.

hlava klínovitá, spíše delší než širší s mohutnou bradou
uši méně flexibilní než u jiných plemen, umístěné v rozích hlavy a sklápí se plynule dozadu, špičkami do středu temene
oči velké, tvar vlašského ořechu, barva – viz „Barva očí“
nos rovný, kulatý
tělo středně velké, štíhlé, protáhlé, mírně osvalené
nohy středně dlouhé nohy, středně velké kulaté tlapky
ocas délka odpovídající délce těla; pružný, široký u kořene, zužující se, hustě osrstěný
srst polodlouhá, jemná, hedvábná, téměř bez podsady; všechny a vzory
 • Barva srsti – chová se ve všech možných barvách a kresbách díky s domácími kočkami s mnoha dědičnými barevnými faktory. Z tohoto důvodu se chovatelé rozhodli usilovat o co nejvíce barevných variet.
  • jednotná (plné barvy) – černá, modrá, čokoládová, lila, skořicová, plavá, červená, krémová, bílá
  • želvovinová (tortie) – černá želvovinová, modrá želvovinová, čokoládová želvovinová, lilová želvovinová, skořicová želvovinová, plavá želvovinová
  • kouřová – všechny barvy jako u jednobarevných a želvovinových koček kromě bílé
  • stínovaná a závojová – stříbřitě stínovaná, zlatě stínovaná, stínované kameo, stínovaná želvovinová, stříbrná a zlatá činčila, závojové kameo, závojová želvovinová
  • žíhaná (mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná a s tickingem) – všechny barvy
  • stříbřitě žíhaná (mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná kresba a s tickingem) – stříbřitá, stříbřitě čokoládová, stříbřitě modrá, stříbřitě krémová, stříbřitě skvrnitá, kameo
  • dvoubarevná (klasická, van) – jakákoliv barva a všechny typy žíhání s bílou
  • žíhané dvoubarevné barvy jako běžně žíhané
  • jednotné a želvovinové odznaky –  všechny barvy jako u jednobarevných a želvovinových koček
  • lynx (žíhané odznaky) –  barvy jako u jednobarevných a želvovinových odznaků
 • Barva očí
  • jednobarevné – žluté, zelené
  • u koček se siamským zbarvením (odznaky) požadovány modré

Péče

Americká kadeřavá kočkaSrst Americké Curl kočky lze udržovat jednoduše, protože téměř nemá podsadu. Stačí jednou týdně vykartáčovat a pročesat jemným hřebenem. Potřeba je pravidelně stříhat ostré konce drápků. Uši se čistí prostředkem určeným pro kočky a to pouze v případě nutnosti. Americkou kadeřavou kočku je možné čas od času vykoupat. Při koupání vždy používejte prostředek určený pro péči o kočky. Americkou kadeřavou kočku koupeme 3 dny před výstavou, aby srst měla dostatek času na zotavení se.

Křížení s jinými plemeny

Americkou kadeřavou kočku je možno křížit s  jinou americkou kadeřavou kočkou. Křížit ji můžeme i s domácími kočkami, jež se až na stočené uší co nejvíce blíží plemennému standardu americké kadeřavé kočky. Gen způsobující stočení uší dědí Americký Curl dominantně, proto většina koťat z takového křížení bude mít dozadu stočené uši, přestože ponesou gen pro normální uši a mohou ho také předat dalším generacím (americká kadeřavá kočka s normálníma ušima neboli American Curl Straight Ear).
Všechna koťata se rodí s rovnýma ušima. Ve 2-10 dnech stáří se špičky uší začínají stáčet. Uši amerického Curla získávají trvalý tvar teprve ve čtyřech měsících.

Zpět na začátek

 

Zdroj: http://fifeweb.org/

Nejnovější výstavy koček, přehled akcí, New Cat Shows, Cat Event Calendar