Sokoke

Americký Curl krátkosrstý (American Curl Shorthair)

– začátek

KOČKY ABECEDNĚ / CATS acc.ALPHABET PLEMENA KOČEK / BREEDS OF CATS KOČKY DLE FIFe / CATS acc. FIFe

krátkosrstý ( krátkosrstá) – popis plemene

Základní údaje

Anglický název plemene American Curl Shorthair Cat
Místo původu USA
Doba vzniku 1981
Předkové americké domácí kočky
Typ plemene krátkosrstá kočka
Velikost středně velká kočka
Hmotnost 3 – 5 kg
klidná, vlídná
Péče malá
Zkratka plemene ve FIFe ACS
Zařazení FIFe uznané plemeno
Kategorie FIFe polodlouhosrsté kočky

Krátkosrstý americký Curl má za sebou delší vývoj než americký Curl dlouhosrstý. Obě plemena amerických Curlů pocházejí z dlouhosrsté černé kočky Shulamit, proto si mnoho krátkosrstých Curlů  nese skrytý gen pro dlouhou a rodí i dlouhosrstá koťata. Více o historii najdete v popisu plemene dlouhosrstého amerického Curla.

Americký Curl krátkosrstý neboli krátkosrstá americká kadeřavá kočka je středně velká kočka s nápadnýma dozadu stočenýma ušima. Jedná se o klidné, mírné, hravé a podnikavé plemeno, které se hodí i do rušnějších rodin s malými dětmi. Vyskytuje se i jako dlouhosrstá kočka. Pro obě plemena platí stejný standard, liší se pouze v délce srsti.

Chování / povaha /

Americký Curl krátkosrstýAmerická kadeřavá kočka má ráda lidskou společnost, ráda se zapojuje do každodenního rodinného života a dělá jí dobře být ve středu pozornosti. Má vyrovnanou, klidnou povahu, jen tak ji něco nerozhodí, je hravá, podnikavá a ráda se mazlí. Je vhodným společníkem pro rodiny s dětmi, které ji však nesmějí tahat za uši, protože ji to velmi bolí. Podnikavost a hravost vydrží americké kadeřavé kočce po celý život, proto jí pořiďte pořádné šplhadlo. Velmi dobře se snese s jinými kočkami a umí žít pohromadě i se psy.

Celkový

Výrazným znakem americké kadeřavé kočky jsou její jedinečné, dozadu stočené uši. Stočení uší je způsobeno překvapující mutací, která ovlivňuje obracení (ohrnutí) uší dozadu od obličeje a ke středu hlavy. Tato středně velká kočka má elegantní, přiměřeně osvalené, protáhlé a štíhlé tělo. Nesmí být stavěna ani příliš hrubě ani příliš jemně, všechny části těla mají mít dobrý poměr. Někdy trvá i tři roky, než kočka zcela vyspěje.

hlava klínovitá, spíše delší než širší s mohutnou bradou
uši méně flexibilní než u jiných plemen, umístěné v rozích hlavy a sklápí se plynule dozadu, špičkami do středu temene
oči velké, tvar vlašského ořechu, barva – viz „
nos rovný, kulatý
tělo středně velké, štíhlé, protáhlé, mírně osvalené
nohy středně dlouhé nohy, středně velké kulaté tlapky
ocas délka odpovídající délce těla; pružný, široký u kořene, zužující se, srst stejné délky jako srst na těle
srst krátká, jemná, hedvábná, téměř bez podsady; všechny barevné variety a vzory

Barevné variety – viz americký Curl dlouhosrstý

Péče

Americký Curl krátkosrstýSrst Americké Curl kočky lze udržovat jednoduše, protože téměř nemá podsadu. Stačí jednou týdně vykartáčovat a pročesat jemným hřebenem. Potřeba je pravidelně stříhat ostré konce drápků. Uši se čistí prostředkem určeným pro kočky a to pouze v případě nutnosti. Americkou kadeřavou kočku je možné čas od času vykoupat. Při koupání vždy používejte prostředek určený pro péči o kočky. Americkou kadeřavou kočku koupeme 3 dny před výstavou, aby srst měla dostatek času na zotavení se.

Křížení s jinými plemeny

Americkou kadeřavou kočku je možno křížit s  jinou americkou kadeřavou kočkou. Křížit ji můžeme i s domácími kočkami, jež se až na stočené uši co nejvíce blíží plemennému standardu americké kadeřavé kočky. Gen způsobující stočení uší dědí Americký Curl dominantně, proto většina koťat z takového křížení bude mít dozadu stočené uši, přestože ponesou gen pro normální uši a mohou ho také předat dalším generacím (americká kadeřavá kočka s normálníma ušima neboli American Curl Straight Ear).
Všechna koťata se rodí s rovnýma ušima. Ve 2-10 dnech stáří se špičky uší začínají stáčet. Uši amerického Curla získávají trvalý tvar teprve ve čtyřech měsících.

Zpět na začátek

 

Zdroj: http://fifeweb.org/

Nejnovější výstavy koček, přehled akcí, New Cat Shows, Cat Event Calendar